Informace ke zveřejňování fotografií
Žádáme rodiče, kteří nesouhlasí s uveřejňováním fotografií svých dětí na tomto webu, aby kontaktovali ředitelství školy.
Upozornění pro návštěvníky - Zabezpečení a uzavření školy v době vyučování
Z důvodu zajištění bezpečnosti bylo ve škole instalováno nové zabezpečovací zařízení, a dále se změnily podmínky pro vstup do školy takto:

Mateřská škola a školní družina – pro komunikaci nebo přístup použijte zvonek u dveří MŠ
Základní škola – pro komunikaci nebo přístup použijte zvonek u postranního vchodu (vpravo ve spojovacím krčku) - do 14 hodin tlačítko jídelna, od 14 hodin tlačítko ředitel
Poslední fotogalerie - Rekonstrukce školy
Fotogalerie: Rekonstrukce školy
Letecké video naší školy.

Oznámení pro rodiče - Ředitelské volno
Vedení ZŠ Bělá nad Radbuzou dle § 24, odst.2 zákona č.561/2004 Sb ve znění pozdějších změn (Školský zákon) vyhlašuje na pátek 22. června 2018 ředitelské volno.
Zavřena bude základní škola, v provozu bude mateřská škola, i školní jídelna pro cizí strávníky.

Ředitelské volno 2018
8. ledna 2018 - Několik fotografií ze školních akcí
21. prosince 2017 - Opravy bělské školy jsou v polovině
Rekonstrukce školy O dva měsíce později začala úvodní fáze oprav v areálu základní školy v Bělé nad Radbuzou. Příčinou byl zdlouhavý proces výběrového řízení, které až na třetí pokus určilo vítěznou firmou Dřevotvar – Řemesla a Stavby, s.r.o.
„Práce měly začít během letních prázdnin kvůli minimálnímu zásahu do provozu školy, ale zareagovali jsme i na tuto vzniklou situaci. Po výborné spolupráci se stavbyvedoucím Karlem Camrdou začala obnova tělocvičny v době, kdy děti během září a října sportovaly venku,“ popsal ředitel základní školy Miroslav Nový.
V tělocvičně, kde před rekonstrukcí docházelo k největším únikům tepla, proběhlo vybourání starých oken, vyzdění s následným zateplením a nyní již se může tento objekt pochlubit novou fasádou. Ve fázi venkovních oprav zaměřených na odvodnění areálu stavbaři narazili na skálu (pod krčkem), která je donutila přehodnotit plány a místo vedení do nové městské kanalizace v Pavlovické ulici, vybudovat systém retenčních nádrží kolem budovy do Bezděkovské ulice a spojovacích krčků. Původně neplánované vybudování tří nádrží, které by měly zadržovat dešťovou vodu, zatíží město Bělá nad Radbuzou a místní školu nad rámec očekávané 30 milionové sumy o dalších 750 000 korun.
V říjnu a listopadu proběhly stavební úpravy ve staré budově či bourání copilitových výplní ve spojovacích krčcích a následné vyzdění a vsazení menších plastových oken. Ve všech školních třídách již jsou nová okna. „Čeká nás ještě oprava střechy na staré budově, dokončení kanalizace, klimatizované opatření v učebnách a závěrečné úpravy uvnitř budovy, které sníží energetickou náročnost. Vše stihneme do konce srpna roku 2018,“ slíbil Nový.

Článek v Domažlickém deníku

Fotogalerie: Rekonstrukce školy
13. prosince 2017 - Hravý architekt
Naše škola se zúčastnila letošního ročníku projektu Hravý architekt, a máme i svůj vlastní medailon.
19. října 2017 - Horšovskotýnské sportovní hry
Horšovskotýnské sportovní hry Horšovskotýnských sportovních her se zúčastnilo 24 žáků 2.-5.třídy s učiteli Františkem Holečkem, Dagmar Vorlíčkovou a Ninou Pickovou. nejlépe si vedla Monika Volfíková, žákyně 5.třídy, která získala medailová umístění ve skoku dalekém a hodu míčkem.

Fotogalerie Horšovskotýnské sportovní hry.
11. září 2017 - Slavnostní zahájení školního roku
Sapere Praha K slavnostnímu zahájení školního roku 2017/2018 se v pondělí 4. září 2017 dostavilo 140 žáků, z toho 14 nových "prvňáčkůˇ.Přivítali je ředitel školy Miroslav Nový, starosta Města Libor Picka a třídní učitelka Erika Koktová.


Fotogalerie Slavnostní zahájení školního roku.
13. června 2017 - Záznam z vysílání Českého rozhlasu o naší škole
Záznam z vysílání Českého rozhlasu o naší škole - zde ke stažení (soubor mp3, velikost 3.3 Mb)
13. června 2017 - Oznámení o výsledku přijímacího řízení v Mateřské škole Bělá nad Radbuzou pro školní rok 2017/18
Všechny děti přihlášené k předškolnímu vzdělávání v roce 2017/18 (reg.čísla 1 – 19) byly přijaty.
9. května 2017 - Sapere Praha
Sapere PrahaFotogalerie Sapere Praha.
9. května 2017 - Exkurze KEL
Exkurze KEL Exkurze do KELU se zúčastnili všichni žáci osmé třídy ze ZŠ Bělá nad Radbuzou. Mile nás přivítali a zavedli do učebny, kde nám pustili krátkou prezentaci o historii a současnosti firmy. Potom jsme procházeli mezi pracovníky a prohlíželi jsme si prostory firmy KEL. Seznámili jsme se s různými druhy práce. Také nás provedli skladem, kde jsou výrobky připravené na expedici téměř do celého světa. Průvodkyně byla velmi milá. Na každou otázku nám dokázala odpovědět. Zjistili jsme např., že firma KEL zaměstnává lidi nejen z Bělé nad Radbuzou, ale i z jiných zemí. Ke konci exkurze jsme se vrátili zpátky do učebny a tam jsme se ptali ještě na další různé věci, které nás zajímaly. S některými otázkami nám poradily i paní učitelky Při odchodu jsme si na památku pořídili i několik fotek. Všem se nám tam moc líbilo, dostali jsme drobné dárky, které nás potěšily, a odcházeli jsme spokojeni. A možná, že někteří z nás se tam jednou vrátí jako zaměstnanci.

Fotogalerie Exkurze KEL.
18. dubna 2017 - Péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami a výchovnými obtížemi
Od 1. 4. 2017 na naší škole pracuje Mgr. Jana Klečková. Jako školní speciální pedagožka základní i mateřské školy pomáhá žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, spolupracuje na tvorbě individuálních výukových plánů, zajišťuje skupinovou či individuální reedukační (nápravnou) péči, pomáhá zajišťovat metodickou podporu žákům, rodičům a učitelům. V případě potřeby ji můžete kontaktovat na níže uvedeném e-mailu nebo po domluvě s třídním učitelem.

Konzultační hodiny (kabinet 1. – 2. třídy v budově prvního stupně): pondělí a čtvrtek (8 – 17 h).

Termíny a důvod konzultace prosím předběžně dohodnout prostřednictvím e-mailu: spec.ped1@email.cz

Tiskopisy:
Informace o poradenské činnosti speciálního pedagoga (soubor doc, velikost 44 kb)
Žádosti (informovaný souhlas s činností spec. pedagoga) (soubor doc, velikost 62 kb)
Snímek školy (soubor xls, velikost 50 kb)
28. března 2017 - Matematický klokan 2017
Matematický klokan 2017 Matematický klokan 2017 se uskutečnil v pondělí 20.3.2017 po jarních prázdninách. Soutěžilo celkem 113 žáků školy ve 4 kategoriích (Cvrček 2-3, Klokánek 4-5, Benjamín 6-7 a Kadet 8-9). Vítězové v jednotlivých třídách:


  • 2. Tomáš Daniš
  • 3. Anna Kučerová
  • 4. Adam Kuneš-celkový vítěz 83 bodů ze 120 možných
  • 5. Matěj Holeček
  • 6. David Jan Pivoňka
  • 7. Jaroslava Zvonařová
  • 8. Štěpán Královec
  • 9. Barbora Zahradníková


Fotogalerie Matematický klokan 2017.
Výsledky kategorie Klokan (soubor pdf, velikost 102 kb)
Výsledky kategorie Cvrček. (soubor pdf, velikost 64 kb)
9. března 2017 - Asistent na MŠ
V mateřské škole je od února zřízena funkce školního asistenta,který má na starost děti ohrožené neúspěchem při nástupu do ZŠ a dále se zabývá různými organizačními záležitostmi ZŠ a MŠ.
Bezpečný pes
Bezpečný pes 6. března 2017 se děti z mateřské školky a žáci základní školy zúčastnili akce "Bezpečný pes". V tomto zábavně - naučném programu se dozvěděli nejen mnoho zajímavého o kynologii, výcviku psů, naučili se pozorovat "řeč" psího těla, mimiku, rozpoznat varovné signály psa, jak se ke psům vlastním i cizím chovat, jak předejít útoku psa. Zároveň si osvojili techniky, které jim pomohou chránit si důležité části těla v případě napadení psem. Programem děti provázely milé paní lektorky a jejich psí "parťáci" pitbulka Čilly a obří kamarádka vlkodavka Sára.

Fotogalerie Bezpečný pes.
Setkání s klubem uličník
Setkani s klubem Ulicnik Ve středu 1.3. 2017 se uskutečnilo setkání a seznámení dětí s klubem Uličník, což je terénní forma nízkoprahového zařízení pro děti a mládež realizovaná v lokalitách Mutěnín, Poběžovice, Bělá nad Radbuzou a Bor u Tachova. Lektoř doprovází a podporují děti a mládež v dané lokalitě při řešení obtížných i každodenních situací a zvyšují jejich šance uspět v dalším životě. Služba je poskytována anonymně, bezplatně a diskrétně a to v přirozeném prostředí klienta (park, ulice, hřiště, apod.) či ve speciálním automobilu, který je upravený pro tyto účely.

Fotogalerie Setkani s klubem Ulicnik.
6. února 2017 - Ocenění společnosti SCIO
I v roce 2016 dosáhli žáci ZŠ Bělá nad Radbuzou dobrých výsledků v testování společnosti SCIO ...

Ocenění společnosti Scio
21. listopadu 2016
Pavel Hrabě - hudební pořad V pondělí 7.listopadu 2016 vystoupil na škole Pavel Hrabě ve svém hudebním pořadu Hudební nástroje,od akustických k elektrickým. Koncert byl rozdělen zvlášť pro žáky 1.stupně a pro žáky 2.stupně. Všichni žáci se seznámili se dvěma druhy saxofonů, ale také s moderními elektrickými syntezátory,ovládannými jako mobilní telefon. Rovněž se seznámili s jejich historií,poslechli si ukázky, společně si i zazpívali a někteří si zkusili na nástroje zahrát.

Fotogalerie: Pavel Hrabě - hudební pořad
2. listopadu 2016
Pohár hejtmana ve florbale 4.října 2016 se naši žáci z 2.- 4.třídy pod vedením pana učitele Holečka zúčastnili Poháru hejtmana ve florbale v Plzni. V nabité konkurenci 20 týmů se neztratili a těsně vypadli ve čtvrtfinále se ZŠ Čapkova Klatovy na nájezdy, když v normální hrací době remízovali 2:2.Fotogalerie: Pohár hejtmana ve florbale
2. listopadu 2016
Muzeum paličkování 5. října 2016 se uskutečnil společný výlet učitelů partnerských škol (Bělá n. R., Moosbach, Eslarn) do Tiefenbachu-muzeum výtvarného umění, muzeum paličkování.Fotogalerie: Muzeum paličkování
2. listopadu 2016
Požární cvičení ve škole V pátek 30. září 2016 se uskutečnilo na naší škole požární cvičení, při kterém byli evaukováni všichni žáci školy na školní hřiště. Ze dvou tříd v přízemí byli žáci zachraňováni členy SDH Bělá n. R. pomocí žebříků z oken a někteří byli vyváděni za použití dýchacích přístrojů.


Fotogalerie: Požární cvičení ve škole
2. listopadu 2016
Vyhlášení žáků na pouti Nejúspěšnější žáci školy byli o bělské pouti 17. 9. 2016 odměněni panem starostou ing. Liborem Pickou a pozvanými hosty.
Fotogalerie: Vyhlášení žáků na pouti
14. září 2016
Horšovskotýnské sportovní hry Žáci 1.stupně zúčastnili již 8.ročníku Horšovskotýnských sportovních her, tentokrát pod vedením pánů učitelů F. Holečka a Z. Nagyho.
Fotogalerie: Horšovskotýnské sportovní hry
13. září 2016
Nové dokumenty na stránkách školy
Do sekce Dokumenty. jsme přidali konzultační hodiny , a také Komunikační soubor MŠMT-2799/2016-1 k usnadnění komunikace odborné i laické veřejnosti s osobami s poruchou autistického spetra.
Prázdninový provoz jídelny ZŠaMŠ Bělá n. R.
V červenci vaříme pro cizí strávníky do 15. 7. 2016
V sprnu vaříme pro MŠ a cizí strávníky celý měsíc.
10. června 2016 - Výlet Zoo Plzeň
Zoo Plzeň Dne 1. 6. 2016 jsme se zúčastnili exkurze v zoologické zahradě v Plzni. Ráno jsme jeli vlakem do Plzně, poté jsme nasedli na tramvaj a pak pěšky došli do zoo. Zde už jsme se mohli věnovat prohlídce fauny a flóry. Nejdříve jsme zhlédli zvěř, která žije v Africe. U výběhu se žirafami jsme pořídili hromadnou fotku. U výběhu s medvědy jsme si dali malou svačinku a pokračovali dál. Poté jsme se zastavili u výběhu s domácími zvířaty a také u akvárií s rybami a vydrou. Následně jsme se podívali na šelmy a dravce. Poslední společnou zastávkou byla asijská zvířata. Nakoupili jsme suvenýry v obchůdku a dostali půlhodinový rozchod, abychom se mohli v klidu podívat na hady, ještěry a zbylá zvířata. Nakonec už nás čekala jen cesta domů. Celou dobu nás provázelo slunečné počasí, které se změnilo v déšť až v Bělé. Celý výlet se nám moc líbil a doufáme, že se do zoologické zahrady ještě někdy vydáme.

6. třída

Fotogalerie: Zoo Plzeň
10. června 2016 - Exkurze Temelín
Exkurze Temelín Dne 25. 5. 2016 se žáci 8. a 9. třídy zúčastnili zájezdu do jaderné elektrárny Temelín. Jeli společně se ZŠ v Poběžovicích. Cesta trvala necelé tři hodiny a pak už se žáci mohli věnovat expozici zabývající se výrobou energie a speciálně také jaderné energie. Tato expozice byla v malebném prostředí zámečku u jaderné elektrárny. Všichni si zde mohli vyzkoušet mnoho zajímavých interaktivních pokusů, které například simulovali přehřátí reaktoru. Poté se žáci zúčastnili přednášky o jaderné energii a jaderné elektrárně Temelín a nakonec se podívali na mlžnou komoru, kde jsou zachycovány částice přilétající z kosmu. Malým zklamáním bylo, že se nemohli podívat přímo do areálu jaderné elektrárny. Žáci načerpali mnoho nových informací a zážitků, na které snad budou vzpomínat ještě dlouho.

Fotogalerie: Exkurze Temelín
13. května 2016 - Spolu, místo proti sobě
Německo 2016 SPOLU, MÍSTO PROTI SOBĚ, aneb žáci z Bělé v Německu

V rámci projektu Jupiter, který si klade za cíl rozvíjet spolupráci mezi žáky a posílit protidrogovou prevenci, se v dubnu 2016 žáci naší školy společně se žáky ze školy Vohenstrauss zúčastnili týdenního pobytu ve městě Waldmünchen. První den se všichni zapojili do týmových her a snažili se dávat pozor i při výkladu teorie o drogách, násilí a šikaně. Výklad byl sice v němčině, ale díky dvěma překladatelům byl srozumitelný úplně všem. Ve středu žáci vyrazili na Čerchov, místo GPS navigace si museli vystačit s mapou a kompasem. Výšlap byl sice namáhavý, ale i tak zajímavý a všichni se vrátili moc spokojení. Čtvrtek patřil lanovému centru. Všichni se postupně vystřídali v nízkém a vysokém lanovém centru, kde ve výšce zdolávali překážky z lan a klád. I přes počáteční strach se to ukázalo jako skvělá zábava. Pátek byl dnem, na který se těšili nejméně. Loučení je totiž vždycky nejtěžší. Domů si žáci odvezli spoustu užitečných informací a vzpomínek. A snad také umění lépe mezi sebou komunikovat. „S německými žáky jsme si celý týden dobře rozuměli a stali se z nás přátelé, se kterými se zase rádi uvidíme,“ říkali mnozí. Přesně podle hesla celé akce – SPOLU, MÍSTO PROTI SOBĚ.
13. května 2016 - Den Země 2016
Den Země 2016 V pátek 22. 4. 2016 jsme se neučili podle rozvrhu, ale věnovali jsme se celé dopoledne aktivitám v rámci Dne Země. Prvňáci a druháci ve skupinkách soutěžili v poznávání rostlin a živočichů, správném třídění odpadů, skládání puzzle a luštění přírodovědné křížovky. Jejich práci kontrolovali a hodnotili starší spolužáci z 8. a 9. třídy. Nejlepší soutěžící dostali drobnou odměnu. Pro třeťáky paní třídní učitelka domluvila exkurzi v Domě přírody Českého lesa v Klenčí pod Čerchovem. Žáci 4. – 8. plnili ekologicky zaměřené úkoly a utkali se v poznávání rostlin a živočichů. Druhou část dopoledne se všichni podíleli na úklidu okolí školy, hřiště a někteří žáci pomáhali v parku na Železné. Všem žákům za jejich úsilí patří velký dík!

Fotogalerie: Den Země 2016
12. května 2016 - Sokolníci
Sokolníci Zatímco se kulturní a vzdělávací programy pro žáky (beseda s cestovatelem o Indonésii , beseda o Karlu IV. ) konaly v únoru a dubnu v odborných učebnách prostřednictvím interaktivní tabule, květnové počasí umožnilo docela jiný zážitek. Ve čtvrtek 5. 5. 2016 do naší školy zavítala sokolnická společnost Falcopredonum z Litvínova. Děti z MŠ a 1. – 3. třídy měly šanci prohlédnout si zblízka výra velkého a dozvědět se zajímavosti o jeho životě. V závěru programu si mohly pohrát se dvěma malými liščaty. Pro 4. – 9. třídu byla připravena sokolnická ukázka na školním hřišti. Žáci si také vyslechli informace o stavbě těla dravých ptáků a o způsobech lovu kořisti.

Fotogalerie: Sokolníci
6. května 2016 - Slet čarodejnic 2016
Čarodejnice2016 Slet malých čarodejnic se konal dne 29. dubna 2016.

15. dubna 2016 - O Balynce
O Balynce V rámci ekologické výchovy shlédli žáci 1.stupně interaktivní EKO představení O Balynce, dobrém štěněti, které předvedli herci Divadla Dětí Karlovy Vary v poslechové místnosti školy v pondělí 11.4.2016.


14. dubna 2016 - Okresní kola v basketbalu
OK Basketbal V březnu se konala okresní kola v basketbalu v Domažlicích. Žáci naší školy se zúčastnili všech 4 kategorií mladších i starších hochů i děvčat, sbírali povětšinou 6. a 7. místa, snad příště ...


13. dubna 2016 - Volejbal starší dívky
Volejbal starší dívky Okresní kolo ve volejbalu starších děvčat se konalo 23.3.2016 v Domažlicích a naše děvčata vybojovala skvělé 2. místo pod vedením Veroniky Riškové11. dubna 2016 - Delfín 2016
Delfín 2016 Tradičního plaveckého závodu Přimdský delfín štafet se zúšastnilo 20 žáků naší školy a přivezli dvě skvělá 2. místa, o doprovod se postaral pan učitel Miloslav Antoš.8. dubna 2016 - Pythagoriáda 2016
Pythagoriáda 2016 31.3.2016 se konala další matematická soutěž, tentokráte to byla Pythagoriáda pro žáky 6.- 8. tříd. Z 21 soutěžících si nejlépe vedli Petr Mořkovský ze 7. třídy a Barbora Zahradníková s Nikolou Křepelovou z 8. třídy.

Na fotografii jsou úspěšní žáci z obou matematických soutěží Matematický klokan a Pythagoriáda.
7. dubna 2016 - Oznámení o přijímacím řízení do Mateřské školy Bělá nad Radbuzou pro školní rok 2016/17
Pro školní rok 2016/17 bylo podáno 18 žádostí o přijetí. Dne 4.4.2016 bylo vydáno 17 kladných rozhodnutí o přijetí dítěte.

Jsou to děti s registračními čísly 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12,13,14,16,17,18.

Správní řízení u reg.čísla 15 bylo dočasně pozastaveno.
23. března 2016 - Klokan a Cvrček 2016
Dne 18.3.2016 se většina žáků 2. - 9. třídy zúčastnila mezinárodní matematické soutěže Matematický klokan 2016. Ve 4 kategoriích Cvrček(2-3), Klokánek(4-5), Benjamín(6-7) a Kadet(8-9) soutěžilo 70 žáků školy.

Výsledky kategorie Klokan
Výsledky kategorie Cvrček
17. února 2016 - Lyžařský výcvik 2016
Lyžařský výcvik 2016 Ve dnech 24. 1. – 30. 1. 2016 se uskutečnil lyžařský výcvik v Krkonoších v oblasti Benecko. Kurzu se zúčastnilo 9 žáků šesté třídy ZŠ a 26 žáků domažlického gymnázia. Odborný výcvik vedl pan učitel Bc. Miloslav Antoš a poté ještě dva instruktoři z gymnázia – Mgr. F. Novák a Mgr. J. Stýskal. Vedoucím kurzu byla Mgr. Ivana Rybárová.
Bohužel kvůli nepříznivému počasí musel být plán kurzu přepracován. V prvních třech dnech a čtvrteční dopoledne výcviku se žáci ještě naštěstí mohli učit sjezdovému a běžkařskému lyžování. Žáci byli rozděleni do dvou skupin a to na sjezdaře začátečníky a sjezdaře pokročilé. Žáci měli možnost si vyzkoušet snowboard, avšak tuto alternativu využili jen žáci gymnázia. V průběhu celého kurzu se přihlíželo k schopnostem a dovednostem jednotlivých žáků. Někteří začátečníci byli dokonce během výcviku přeřazeni do zdatnějšího družstva. Ve středu odpoledne se konaly závody ve sjezdu na lyžích. Za základní školu zvítězila Nikol Coufalová. Čtvrteční odpoledne a pátek byli věnovány pěší turistice a výletu do Jilemnice, kde žáci navštívili Muzeum Krkonoš a muzeum historie lyžování. V úterý se zájemci zúčastnili večerního lyžování nebo případně snowtubingu. Ani večer se žáci nenudili, instruktoři dětem domluvili odborné přednášky od horské služby a z národního parku Krkonoše. Žáci také byli seznámeni s bezpečností a chováním na horách, a také se základy mazání lyží.
I přes špatné sněhové podmínky se žáci naučili základy lyžování a to jak běžkařského, tak i sjezdového. Lyžařské středisko Benecko je velmi dobře vybavené. Naši žáci využívali nejvíce sjezdovku Zvon, HSK a pokročilí lyžaři dokonce sjezdovku Keynos (sedačková lanovka).
Účastníci kurzu byli ubytovaní v chatě Šúsovka. Žáci z Bělé byli rozděleni na dívky a chlapce a byli ubytováni na čtyřlůžkovém a pětilůžkovém pokoji. K vysoké kvalitě ubytování přispěla i kvalitní a výborná strava. Chování všech žáků bylo bezproblémové a během celého kurzu došlo jen k lehkému zranění (nalomené zápěstí) jednoho žáka z gymnázia. Poslední večer v Krkonoších vedení kurzu žákům připravilo diskotéku, kterou si všichni účastníci užili. Navzdory špatnému počasí se lyžařský výcvik všem účastníkům líbil a všichni byli rádi, že mohli poznat krásy lyžařského střediska Benecko.

Vedení lyžařského výcviku všem děkuje za hladký průběh celého kurzu.
11. února 2016 - Výsledky zápisu - seznam přijatých uchazečů
Základní škola a Mateřská škola Bělá nad Radbuzou rozhodla v souladu s § 46, § 165 odst. 2 a § 183 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), že vyhovuje žádosti o přijetí k základnímu vzdělávání v Základní škole a Mateřské škole Bělá nad Radbuzou

Seznam přijatých uchazečů zde ke stažení.
2. února 2016 - Naše právě ukončené projekty
Blended learning Se závěrem kalendářního roku 2015 finišují poslední práce na 2 projektech z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost v oblasti podpory 1.1 Zvyšování kvality ve vzdělávání OP VK .
Výzva č. 56 je blíže zaměřena na rozvoj čtenářství a čtenářské gramotnosti, výuku cizích jazyků a podporu výuky matematiky, přírodovědných a technických oborů. Aktivita Čtenářské dílny chtěla podpořit dobrý vztah dětí ke knize, v 6 třídách děti během ní společně četly, kreslily ilustrace a s pomocí připravených pracovních listů přicházely na kloub knize, autorovu záměru i jednání postav. Během její realizace jsme pro školu nakoupili 418 knih.
Svoji jazykovou zdatnost rozvíjelo 30 žáků na vzdělávacím pobytu v Anglii, 3 učitelky angličtiny a němčiny absolvovaly 10denní jazykový kurz v zahraničí. K poznání úrovně výuky přírodovědných předmětů na Slovensku využila týdenní stáž 1 učitelka.
Výzva č. 57 je zaměřena na rozvoj technických dovedností žáků a učitelů a na rozvoj výuky anglického/německého/francouzského jazyka formou blended learningu. Tyto oblasti se dlouhodobě ukazují jako problematické (viz např. Výroční zpráva ČŠI za školní rok 2013/2014). Rok 2015 byl MŠMT vyhlášen jako rok technického vzdělávání a z tohoto důvodu byla vyjádřena i podpora technických dovedností žáků na základních školách. V jejím průběhu se žáci 8.a 9. třídy s nadšením pustili do výroby 2 dřevěných vláčků pro děti v MŠ a družině. Přitom se učili řezat dřevěné hranoly, pracovat s rašplí, pilníkem, vrtačkou, dlátem, sami si navrhli design vagónků, nápaditě je vyzdobili. Po dokončení jako vánoční dárek předali vláčky malým kamarádům. Pro větší radost z práce jsme mohli nakoupit nové nářadí , stroje a ochranné pomůcky do školní dílny za téměř 150 000,- Kč.
20 žáků školy a 2 učitelky mohli zlepšovat své komunikační dovednosti formou Blended learningu /konverzační kurzy na PC/ . Tato aktivita jistě zvedne zájem dětí o jazyk a bude přínosem pro jejich další studium angličtiny.

Fotogalerie: Čtenářské dílny
Fotogalerie: Technické dovednosti - vláček
18. ledna 2016 - Zimní olympiáda dětí a mládeže
ODM V neděli 17. 1. 2016 odstartovaly v Ústeckém kraji Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže. Této soutěže 14 krajských reprezentací v devíti sportech se letos účastní pod vlajkou Českého olympijského výboru téměř 1100 dětí. Olympiáda dětí a mládeže je největší a nejvýznamnější multisportovní projekt českého sportu. Kvalifikovat se na olympiádu a startovat v krajské reprezentaci je velkým úspěchem. Uvědomujeme si, že i školy vychovávají budoucí generace ke sportu a zdravému životnímu stylu. Naši žáci jsou toho důkazem. Děkujeme, že v dětech budujete vztah ke sportu a zásadám fair-play.

Naši školu na ODM 2016 reprezentuje: Petr Balín


Více informací o projektu Olympiády dětí a mládeže najdete na stránkách olympiády, kde můžete výsledky Vašich reprezentantů sledovat a fandit jim s celou školou i třeba v online televizních přenosech.
18. prosince 2015 - Děti seniorům
Děti seniorům Děti seniorům - odpolední program plný básniček, koled, vánočních zvyků a dárečků doprovázený malým občerstvením.Fotogalerie: Děti seniorům
18. prosince 2015 - Vánoční koncert ZUŠ
Vánoční koncert ZUŠ Vánoční koncert předvedli pro všechny žáky naší školy žáci a učitelé ZUŠ Horšovský TýnFotogalerie: Vánoční koncert ZUŠ
17. prosince 2015 - Mikulášská nadílka 2015
Mikulášská nadílka 2015 Žáci 9.třídy připravili pro děti mateřské školky a ostatní spolužáky ze školy Mikulášskou nadílkuFotogalerie: Mikulášská nadílka 2015
17. prosince 2015 - Florbal hoši - Think Blue Cup
Florbal hoši - Think Blue V okresním kole florbalu nejmladších žáků se naši žáci umístili na skvělém 3.místě pod vedením pana učitele Františka HolečkaFotogalerie: Florbal hoši - Think Blue Cup
10. prosince 2015 - Anglie 2015
Anglie 2015 Díky projektu Evropské unie mohlo 24. října vyrazit 30 žáků naší školy za doprovodu p. uč. Konopové, Pickové a Vorlíčkové na pobytový zájezd spojený s výukou angličtiny do Londýna.
První den jsme celý strávili v Londýně a prohlédli si jeho nejznámější památky – Trafalgarské náměstí, Buckinghamský palác, nábřeží řeky Temže s Londýnským okem a další. Večer si nás převzaly naše „nové“ rodiny a pro mnohé z nás tím začalo velké dobrodružství. Teď nastal čas otestovat naši angličtinu a schopnost domluvit se. Ale všichni jsme to zvládli. Druhý a třetí den dopoledne jsme angličtinu pilně procvičovali ve škole. Odpoledne nás čekalo univerzitní město Oxford, plné krásných historických budov a míst známých z filmů o Harrym Potterovi a další den Brighton, kde nás okouzlilo moře, podmořský svět v Sea Life Centre a slavné molo se zábavními atrakcemi.
Poslední den našeho pobytu byl opět věnovaný Londýnu. Návštěvou Námořního muzea, vyhlídkovou plavbou po Temži, procházkou po Tower Bridge a setkáním s celebritami, i když jen voskovými, v muzeu Madame Tussaud, jsme se rozloučili s tímto nádherným městem i Anglií. Dokonce jsme zvládli i nástrahy bludiště, zvaného londýnské metro, během dopravní špičky!
Domů jsme si odvezli nejen certifikáty o absolvování minikurzu angličtiny, ale hlavně spoustu nezapomenutelných a krásných zážitků. Děkujeme našim p. učitelkám, že se o nás vzorně staraly, a vedení školy, že nám umožnilo se této akce zúčastnit. Doufáme, že bude možnost něco podobného brzy zopakovat.

Účastníci zájezdu z 9. třídy

Fotogalerie: Anglie 2015
8. prosince 2015 - Florbal dívky
Florbal dívky Na okresním kole ve florbalu starších dívek si úspěšně vedla naše děvčata z 8. a 9. třídy. Pod vedením pana učitele Miloslava Antoše se umístila na skvělém 2. místě za domažlickou školou Komenského 17.

Fotogalerie: Florbal dívky
8. prosince 2015 - Halloween 2015
Halloween 2015 Letos sice poněkud opožděně, ale přece připravili žáci 8. a 9. třídy již tradiční Halloween pro své mladší spolužáky. Ti se mohli během podvečera 12. listopadu vyřádit při různých soutěžích a hrách, vyzkoušet si svou obratnost a zručnost a samozřejmě se také podrobit zkoušce odvahy na stezce, která tentokrát nově zavedla účastníky i ven ze školních budov. Nechybělo ani sladké občerstvení v podobě muffinů, vlastnoručně upečených žáky 9. třídy. Podle ohlasů si všichni tuto akci užili a osmákům i deváťákům patří velký dík za dobře odvedenou práci.

Světlana Konopová a Ivana Rybárová

Fotogalerie: Halloween 2015
7. prosince 2015 - Výlet s učiteli partnerských škol
Výlet učitelé - Chodsko Ve středu 7.10.2015 se uskutečnil společný výlet učitelů partnerských škol Bělá, Moosbach a Eslarn k zajímavým místům Domažlicka (poutní místo Dobrá Voda u Draženova a Podestátův statek v Draženově se starostou Draženova p. Sladkým, Veselá Hora (Sv. Vavřineček) a Baldovské návrší (památník bitvy u Domažlic) s místostarostou Domažlic p. Antošem), pak společné posezení v restauraci Chodská rychta v Domažlicích).

Fotogalerie: Výlet s učiteli partnerských škol
4. prosince 2015 - Beseda o Aljašce
Beseda - Aljaška V listopadu jsme se zúčastnili přednášky o Aljašce. Přijel za námi cestovatel a fotograf, který Aljašku navštívil a zdokumentoval. Celé promítání bylo jeho vlastní tvorba. Každou část přednášky zakončil krátkým videem. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací. Asi nejzajímavější částí bylo pro nás povídání o aljašských medvědech. Cestovatel měl fotky medvědů, které pořídil ze čtyřmetrové vzdálenosti. Docela nebezpečné, ale pro něj určitě neskutečně krásný zážitek. Vyprávěl nám také o měděných a zlatých dolech. Přednáška se nám moc líbila a rádi bychom nádhernou Aljašku také navštívili.

L. Eckertová a B. Tomšů, 9. třída

Fotogalerie: Videoshow Aljaška
27. listopadu 2015 - Techmania
Techmania 27. 10. jsme navštívili Techmania Science Center v Plzni. Společně jsme si vyzkoušeli interaktivní exponáty, aktivně se účastnili vědecké show s tekutým dusíkem a prohlédli jsme si planetárium. Součástí naší exkurze byl i vzdělávací program, kdy jsme mohli na obřím interaktivním glóbusu pozorovat vznik pohoří, přehled činných sopek a jiné zajímavosti.

Fotogalerie: Techmania
25. listopadu 2015 - Kinball
Kinball Žáci 2. stupně, kteří se nezúčastnili jazykového pobytu v Anglii, si poslední dny před podzimními prázdninami taktéž užili.
V pondělí 26.10. pro ně pan učitel tělocviku Miloslav Antoš připravil novinku – turnaj v Kin-ballu. Týmy žáků celé dopoledne zápolily s obřím míčem a snažily se o vítězství.

Fotogalerie: Kinball
12. listopadu 2015 - Výzva 56 „Zvyšování kvality vzdělávání“
Naše škola se účastní výzvy MŠMT č. 56, díky které jsme se mohli v tomto školním roce pustit do zajímavých projektů.

Třídy prvního i druhého stupně se zapojily do projektu „Čtenářských dílen“ na podporu čtenářské gramotnosti našich žáků a dovybavili jsme si jednotlivé třídní knihovničky množstvím kvalitních knih rozličných žánrů (Dagmar Vorlíčková a Kateřina Žáková).
Ve skotském Edinburghu a v hlavním městě SRN se naše „angličtinářky“ ( Světlana Konopová a Nina Picková) a „němčinářka“ (Kamila Císlerová) zúčastnily krátkodobého intenzivního jazykového kurzu pro učitele se zaměřením na zlepšování jazykových kompetencí.
Významnou zkušenost má i 30 žáků 2.stupně, kteří se 29. října vrátili z bezmála týdenního pobytu v hlavním městě Velké Británie Londýně, kde se pod vedením zkušené anglické lektorky zúčastnili výuky v jazykové škole. Po dopolední výuce se vydávali za historií a kulturou Anglie na zajímavá místa a charakteristické památky Londýna. Velkým přínosem bylo bezpochyby i ubytování v hostitelských rodinách, kde musely děti komunikovat s rodilými mluvčími při společných snídaních a večeřích, poznávaly jiný způsob života a jiné rodinné zvyky. Rodiče žáků jistě ocenili notnou dávku samostatnosti svých dětí, kterou všichni prokázali! Cesta autobusem do Velké Británie byla únavná, jídlo nezvyklé, dorozumívání se cizím jazykem náročné a stesk po domově přirozený, ale zkušenost to byla pro všechny veliká a zážitky neopakovatelné a smysl výuky cizímu jazyku nalezen.
12. listopadu 2015 - Skupina historického šermu Pernštejni a doba husitská
19. října 2015 - Konzultační hodiny učitelů
21. září 2015 - Slavnostní zahájení školního roku 2015 - 16
slavnostni zahajeni skolniho roku 2015 - 16 1.9.2015 jsme přivítali 18 nových prvňáčků, kterým žáci posledního ročníku předali symbolický klíč od školy.Škola má nyní 150 žáků v devíti ročnících. Na celý úvazek nastoupila Mgr.Ivana Rybárová, které bylo přiděleno třídnictví v 65.ročníku a bude vyučovat matematiku,fyziku,informatiku a pracovní vyučování. Na místo Bc.Ladislava Svobody, který přešel na ZŠ v Nýrsku, přichází Bc.Miloslav Antoš, který bude vyučovat tělesnou výchovu. Z mateřské dovolené se vrátila Mgr.Martina Kletečková, která bude vykonávat funkci zástupce ředitele školy.

Fotogalerie: Slavnostní zahájení školního roku 2015 - 16
31. srpna 2015 - Organizační zabezpečení školního roku 2015-16
21. srpna 2015 - Slavnostní zakončení školního roku 2014 - 15
slavnostni zakonceni skolniho roku 2014 - 15 Slavnostní zakončení školního roku 2014-2015 přilákalo v pondělí 29. června do kulturního domu značný počet diváků. Vystoupením jednotlivých tříd provázely Denisa Pivoňková a Natálka Královcová coby králíci z klobouku, nejlepší žáci přebrali své odměny, pasováním se rozloučili vycházející deváťáci. Jim přejeme dobrý start do dalšího studia a všem ostatním krásné prázdniny.

Fotogalerie: Slavnostní zakončení školního roku 2014 - 15
23. června - EUROPATAG - 25 let partnerství škol
Dne 13. května 2015 se konal den nazvaný Europatag – oslava výročí 25 let partnerství škol Bělé nad Radbuzou a Moosbachu. Ráno v osm hodin jsme se sešli na autobusové zastávce a autobus nás odvezl do základní školy v Moosbachu (Německo). Děti ze čtvrté třídy si připravily projekt na téma České peníze a školní sbor pod vedením paní učitelky Mgr. Aleny Dolečkové se chystal vystoupit se dvěma písněmi. Když jsme přijeli do německé školy, hezky nás přivítali. Paní učitelka předala náš projekt, který si připevnili na nástěnku a dávali palec nahoru, protože se jim líbil. Německé děti nám zazpívaly mnoho hezkých písní, některé pod vedením Mgr. Anny Ulmanové zpívaly i české písničky. V tento den měli proslov také náš pan starosta Ing. Libor Picka s překladem paní učitelky Ing. Kamily Císlerové a páni ředitelé Mgr. Miroslav Nový a Josef Rauch. A pak už jsme přišli na řadu naše písničky Já se dycky vohlídám a evropská hymna Óda na radost. Potom jsme se mohli podívat po škole, zahrát si různé hry, najít si kamarády a občerstvit se dobrotami, které připravily maminky německých dětí. Domů jsme odjížděli v jedenáct hodin a už teď se těšíme, až zase pojedeme do Moosbachu za Němcema, protože se s námi chtějí kamarádit a jsou hodní :)

žáci 4.třídy ZŠ Bělá, tř.uč. Mgr. Alena Dolečková
22. června - Veletrh fiktivních minipodniků Plzeň
Dne 20.5.2015 se žáci 6. a 9. třídy základní školy zúčastnili vyvrcholení celoročního projektu Fiktivní firmy, kterou pořádala Hospodářská komora Plzeňského kraje v Plzeňském Parkhotelu. Akce se zúčastnilo 114 minipodniků, které prezentovali své výrobky a služby. Naše škola se prezentovala třemi podniky. Pod vedením p. uč. Žákové fungovaly podniky Bělské Novinky a Krásná Keramika a pod vedením p. uč. Dolečkové firma Group Art(ch)Music, která se zabývala hudební produkcí.
Žáci školy se tímto projektem zabývali celý školní rok. Od vedení projektu dostal každý podnik do začátku finanční částku, za kterou si mohl koupit potřebné vybavení dle vlastní potřeby. Žáky fiktivní podnikání bavilo a určitě získali cenné zkušenosti, které mohou využít v budoucím životě. I přes veškerou snahu všech zapojených žáků se nám bohužel nepodařilo umístit se na předních příčkách. Celou soutěž vyhrála firma Pilsentrans s.r.o z 10.ZŠ v Plzni.
Žákům se podnikání moc líbilo a doufají, že se jim naskytne ještě nějaká podobná příležitost s podnikáním.

Za podnikatelský tým Group Art(ch) Music ředitel podniku Marek Kindl, Mgr. Alena Dolečková
30. března - Oznámení o výsledku zápisu do mateřské školy
Do Mateřské školy v Bělé nad Radbuzou byly k 1.září 2015 přijaty děti s pořadovými čísly 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11 a 12.

V Bělé n.R. 30.3.2015

A.Konopová zást. řed. pro MŠ
24. března 2015 - Přimdský delfín 2015
Přimdský delfín 2015 Přimdský delfín štafet se konal 19.3.2015 i s naší malou účastí. Obsadili jsme dvě třetí místa v kategorii 1.-3. třída, 4.-5. třída, šesté a sedmé místo v kategorii 6.-7. třída. Bohužel v nejstarší kategorii nebyl u dětí zájem. Všechny děti dostaly sladkou odměnu a přislíbily účast na další akci. Děkujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů.

N. Picková, E. Koktová

Fotogalerie: Přimdský delfín 2015
12. března 2015 - Spolupráce s VS Eslarn
Spolupráce s VS Eslarn První společná výuka druhých a třetích tříd proběhla letos v naší škole 11. 3. 2015. Celkem k nám přijelo 24 německých dětí, které měly zájem se učit česky. Našich dětí se zapojilo 29. Druháci se učili pozdravy – ahoj, čau, dobrý den, na shledanou, představovali se navzájem a pojmenovávali osm základních barev.
Třeťáci si zopakovali pozdravy a představování z minulého roku. Nově se učili pojmenovávat ovoce – jablko, hruška, citron, banán, jahoda, třešně, švestka.
Děti si nová slovíčka osvojovaly nejdříve společně a poté slova procvičovaly navzájem ve skupinách. Z obou škol se děti chovaly spontánně, ochotně, kamarádsky, vstřícně. Při výuce nám pomáhaly Mgr. Anna Ulmanová, Renata Utz a Barbara Wiesent.

Těšíme se na další spolupráci.

N. Picková, E. Koktová

Fotogalerie: Spolupráce s VS Eslarn
10. března 2015 - Exkurze fyzika
Exkurze fyzika Dne 21. 1. jsme se zúčastnili zájezdu do Plzně na pedagogickou fakultu západočeské univerzity, která pořádala projekt nazvaný Den s fyzikou. Zde jsme mohli vyzkoušet mnoho zajímavých pokusů týkajících se elektrostatiky a magnetismu. Zkusili jsme si například vyrobit vlastní kompas, elektrometr a naučili jsme se jak jednoduše, pomocí brčka a statické elektřiny rozdělit pepř od soli. Následovali 2 hodiny zajímavých přednášek na téma transformátory a elektroakustika. Načerpali jsme mnoho nových informací a zážitků, na které budeme vzpomínat ještě dlouho.

8. a 9. třída

Fotogalerie: Exkurze fyzika
4. března 2015 - Výsledky zápisu do první třídy ZŠ na školní rok 2015-16
Výsledky zápisu zde ke nahlédnutí.
16. února 2015 - Lyžařský výcvikový kurz Benecko 2015
LVK Benecko 2015 Lyžařský výcvikový kurz (LVK) se uskutečnil se ve dnech 1.2. – 7.2.2015 v Benecku v Krkonoších za účasti 21 žáků. Žákům se věnovali 4 lyžařští instruktoři – Mgr. L. Svoboda, Mgr. Nina Picková, Mgr. F. Novák a p. Kreysa. Vedoucím kurzu a zároveň zdravotníkem byla Mgr. Žáková.
Program LVK byl jednoznačně splněn. V úvodu LVK byli žáci seznámeni s teorií běžeckého i sjezdového lyžování, s pravidly FIS pro chování lyžařů na sjezdových a běžeckých tratích a zásadami bezpečnosti a ochrany zdraví, zejména s nutností používat při sjezdovém lyžování ochrannou helmu. Žáci byli rozděleni do skupin – sjezdaři začátečníci, sjezdaři pokročilí a běžkaři. V průběhu celého výcviku se přihlíželo k schopnostem a dovednostem jednotlivých žáků. Úplní začátečníci zvládli základy lyžování a dále se zdokonalovali, pokročilí lyžaři zlepšovali svoji techniku jízdy. Ve středu dopoledne byl zařazen do programu výcviku oddychový čas, všichni žáci se zúčastnili výletu do Jilemnice. Zde navštívili Muzeum Krkonoš, kde se seznámili s historií lyžování v Čechách a obdivovali historické ski, při prohlídce města poznali historii lidové architektury tohoto kraje. Ve středu odpoledne se žáci zúčastnili vycházky na Žalý. Ve čtvrtek se skupina běžkařů vydala na Horní Mísečky. V pátek, na závěr lyžařského kurzu, byly vyhlášeny závody ve slalomu pro sjezdaře, zvítězil Jakub Kondrys.
K úspěšnému průběhu celého kurzu přispěly kvalitní sněhové podmínky a pěkné počasí. Lyžařské středisko je výborně vybavené, pro sjezdové lyžování žáci využívali především sjezdovku Zvon s vlekem Poma, vlek HSK a později také sjezdovku Keynos se sedadlovou lanovkou. Běžkaři se seznámili s lyžařskou technikou na beneckém kolečku a využili především upravovanou běžeckou trať z Benecka na Rovinky.
Účastníci byli ubytovaní v chatě Šůsovka, některé pokoje byly vybaveny vlastní koupelnou a WC, ke spokojenosti všech výrazně přispěla výborná a kvalitní strava. K bezproblémovému průběhu celého kurzu přispělo také chování všech účastníků výcviku. V pátek došlo ke zranění žákyně Laury Eckertové, když při sjezdu upadla na pravou ruku a narazila si ji. Byla ošetřena v jilemnické nemocnici. Menší zdravotní problémy byly řešeny zdravotníkem, který byl nedílnou součásti LVK.
Všichni účastníci LVK se při závěrečném hodnocení shodli, že kurz byl úspěšný, bezproblémový a všichni si odnesli velmi pěkné vzpomínky z krásného horského prostředí. Vedení LVK děkuje všem těm, kteří se podíleli na hladkém průběhu lyžařského kurzu.

V Bělé nad Radbuzou dne 9.2.2015

Fotogalerie: LVK 2015 Benecko
3. února 2015 - Okresní přebor v šachu - 2015
OP šachy 2015 Dne 28.1.2015 se konal v Domažlicích okresní přebor v šachu. Naše škola měla jedno čtyřčlenné družstvo mladších žáků. Reprezentovali nás – Matěj Holeček z 2. třídy, Viktorie Balková, Lucas Schrinner a Marcela Phanová z 5. třídy. Bohužel, naše družstvo se umístilo na 4. místě se ztrátou jednoho bodu na místo třetí.
2. února 2015 - Ocenění společnosti SCIO
I v roce 2015 dosáhli žáci ZŠ Bělá nad Radbuzou dobrých výsledků v testování společnosti SCIO ...

Ocenění společnosti Scio
15. ledna 2015 - Školská rada 2015-2017
ZÁKONNÍ ZÁSTUPCI ŽÁKŮ:
Ladislav Louda, Újezd Sv. Kříže 108, MT 775878971, l.louda@plzenskafinancni.cz
Zuzana Machová, Bělá n. R., Na Výsluní 24, MT 604593244, zuzcamachova@seznam.cz

ZÁSTUPCI PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍKŮ
Marie Kadeřávková, Bělá n. R., Za Pivovarem 71, MT605086321, zs@belanr.cz
Dagmar Vorlíčková, Bělá n. R., Smolovská 217, MT 602887175, vorlickova@belanr.cz

ZÁSTUPCI ZŘIZOVATELE:
Ing.Libor Picka, Bělá n. R., Železná 30, MT 602372495, starosta@belanr.cz
Ladislav Votava, Bělá n. R., Na Výsluní 26, MT 724080819, votava.lada@seznam.cz

V Bělé nad Radbuzou 9.12.2014 Miroslav Nový,ředitel školy
7. ledna 2015 - Jak předcházet šikaně
Informace vedení školy zde ke stažení.
5. ledna 2015 - Český les - místo, kde žiji
Naše škola je zapojena do projektu „Český les – místo, kde žiji“. Jedním z cílů tohoto projektu bylo vytvoření žákovského filmu, představujícího nejen Bělou, ale také další místa Českého lesa, která žáci navštívili během projektových exkurzí. Jak se to našemu dokumentárnímu týmu pod vedením p. uč. Konopové podařilo, můžete posoudit zde.

10. prosince 2014 - Minipodniky
Naše škola se zapojila do projektu Regionální hospodářské komory Plzeňského kraje s názvem Podpora podnikatelských znalostí žáků ZŠ (reg. č.: CZ.1.07/1.1.00/54.0030). Projekt je financován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jedná se o pilotní projekt, který v nadregionálním rozsahu zkouší aplikovat zjednodušený model tzv. fiktivních firem, který se osvědčil na středních školách, na školy základní. Cílem projektu je seznámit žáky s problematikou podnikání, zvýšit jejich finanční gramotnost a schopnost aplikovat teoretické znalosti do praxe, ale také podpořit jejich měkké dovednosti – zejména schopnost prezentace a práce v týmu.

Na naší škole jsme založili 4 minipodniky (fiktivní firmy) – Prokop Buben - hudební produkce, Marco Polo - cestovní kancelář, Krásná Keramika - výroba keramických předmětů a Školní novin(k)y - vydávání školního občasníku.

projekt_logo
27. listopadu 2014 - JuniorFest
V úterý 11. 11. 2014 se dvě třídy (4. a 5.) zúčastnily filmového festivalu Juniorfest v Horšovském Týně. Ráno po první vyučovací hodině pro nás přijel pan farář s autobusem. Když jsme vešli do kina, dostali jsme hlasovací lístečky na závěrečné ohodnocení filmu. Všichni jsme si mohli nakoupit pamlsky a film, který jsme chtěli shlédnout, mohl začít.
Jmenoval se Supertřída jede kempovat a vyprávěl o dětech, které jely na výlet se svojí ředitelkou školy a pomocným praktikantem. Líbily se nám vtipné situace, které společně prožívali. Film se nám líbil a jsme rádi, že jsme se Juniorfestu mohli zúčastnit tak jako každý rok.

Žáci 4.třídy, Alena Dolečková
20. listopadu 2014 - Zahrada PaP - podzim 2014
S koncem vegetačního období jsme ukončili také letošní práce na úpravě okolí školy. Upravovalo se tentokrát okolí kotelny – žáci vysázeli pásmo okrasných keřů na místo odstraněných vytáhlých smrků, ke stěně kotelny přibyly sazenice popínavých dřevin, v arboretu na jaře nainstalujeme připravené nové sezení a tak získáme příjemný prostor pro výuku v učebně v přírodě.
Nejnáročnější částí bylo vybudování malé vodní plochy - mokřadu se společenstvem vodních a bahenních rostlin, ale podařilo se, vznikl tak další korálek ve šňůrce různých ekosystémů v blízkosti školy. Pro všechny žáky i vyučující se nabízí příležitost k lepšímu kontaktu s přírodou a ke zpestření výuky.

Projekt byl podpořen z grantu KÚPK Zelené školní zahrady letos částkou 42 00,- Kč, děkujeme za podporu rovněž našim sponzorům Městu Bělá n. R. a firmě Stavex Volfík.
18. listopadu 2014 - Hirschbach 2014
Zahrada 2014 Druhý říjnový týden jsme my, žáci 6., 7. a 8. třídy, společně se žáky ze školy Vohenstraus měli možnost zúčastnit se kurzu v německém Hirschbachu. Celá akce probíhala v duchu hesla „SPOLU MÍSTO PROTI SOBĚ“, takže jsme nejen vyslechli spoustu informací týkajících se drog, násilí, šikany apod., ale také jsme si zahráli spoustu her, které nám ukázaly, že často vede k lepšímu výsledku spolupráce, nikoli soupeření. Hned první večer nás čekalo zdolání cvičné horolezecké stěny. Sami jsme byli překvapení, co všechno jsme dokázali. Následující dny nás čekalo opravdové kletrování – lezení po feratách, tedy zajištěných horolezeckých cestách. Zkusili jsme si slaňování do jeskyně, kdy pro nás bylo velmi obtížné spolehnout se jen na druhé a věřit, že nás jistí. Také jsme museli spojit síly, když jsme se navzájem vytahovali na vrchol skály. Mnozí z nás překonali sami sebe a s podporou ostatních zdolali svůj strach z výšek.
Byl to sice vyčerpávající týden, ale vrátili jsme se domů plni zážitků a s vědomím, že máme nové přátele i zkušenosti a příště do toho půjdeme určitě zas!

Fotogalerie: Hirschbach 2014
18. listopadu 2014 - Drakiáda 2014
Drakiáda 2014 Dne 5. 11. 2014 pořádali druháci ze základní školy drakiádu. Na školním hřišti se sešlo kolem pětadvaceti dětí s vlastními draky. Soutěžilo se o diplomy v kategoriích – o nejvýše létajícího draka, o nejdéle letícího draka, o nejkrásnějšího draka a o nelétajícího draka – smolaře.
Akce se zúčastnily nejen děti ze školy ale i děti ze školky. Podívat se nebo pomoct přišli rodiče i prarodiče. Přestože byl slabý vítr, draci létali v oblacích. Děkujeme všem, kteří si udělali čas a strávili s námi příjemné podzimní odpoledne. Těšíme se na podobné setkání.

Druháci ze ZŠ

Fotogalerie: Drakiáda 2014
18. listopadu 2014 - Desatero pro rodiče předškolního věku
Desatero pro rodiče předškolního věku. (soubor pdf, velikost 242 kb)
6. listopadu 2014 - Hudební pořad
Rádi bychom napsali o hudebním pořadu, který jsme se konal 15.10.2014. Celá škola se sešla v poslechové místnosti, učitelé nás usadili na místa a dva hudebníci z Karlových Varů nás přivítali. Řekli nám, že pro nás mají čtyři hudební škatulky s názvem Blues, Reggae, Pop a Hip hop. Ke každému hudebnímu stylu nám předvedli ukázku hudby, obrázky, hádali jsme hudební hádanky, tancovali a hlavně jsme zpívali. Hudební pořad byl hned od rána a tak jsme si užívali hudbu až do svačiny, kdy ještě proběhla na chodbě prvního patra malá autogramiáda. Moc se nám tento den líbil a těšíme se na další podobnou akci.

žáci 4.třídy, Alena Dolečková
27. října 2014 - Dopravní hřiště v DOmažlicích
Ve čtvrtek 16.10. jsme byli s paní učitelkou Alenou Dolečkovou a panem učitelem Františkem Holečkem v Domažlicích na dopravním hřišti. Sraz jsme měli před školou a odjížděli jsme autobusem v osm hodin. Když jsme dojeli na dopravní hřiště, tak jsme pozdravili, odložili jsme si věci, pan instruktor nás přivítal a šli jsme si prohlédnout dopravní značky na hřišti. Rozdělili jsme se po třídách do dvou skupin – čtvrtá a pátá, půjčili nám kola a jezdili jsme po různých křižovatkách a kruhovém objezdu. Nejdříve jezdili páťáci a my jsme dělali chodce a policisty a pak jsme se vyměnili. Na dopravním hřišti jsme se naučili hodně nových dopravních značek, které se nám hodí do vlastivědy. Nakonec jsme si vzali věci, rozloučili jsme se a jeli domů. Ve škole jsme si ještě v testu dopravní výchovy připomněli věci, které jsme se v Domažlicích na dopravním hřišti naučili. Moc se nám ten den líbil a těšíme se na příští rok, až tam pojedeme znovu.

žáci 4.třídy
10. září 2014 - Organizace školního roku 2014-15
K dispozici je organizace školního roku 2014-2015. (soubor pdf, velikost 43 kb)

Dále je pak k nahlédnutí nový rozvrh (soubor pdf, velikost 43 kb) na školní rok 2014-15.
10. září 2014 - Pasování deváťáků 2014
Pasování 2014 Trochu netradičně už 26. června (kvůli celostátnímu srazu turistů) se odehrálo v kulturním domě slavnostní zakončení školního roku 2013-2014.
Nejdříve bylo na pořadu představení nejlepších, ocenění žáci přijali odměny z rukou pana starosty L. Picky a ředitele školy M. Nového. Pak se předvedli žáci nižších tříd se svými kulturními programy, produkci svižně provázela dvojice konferenciérů M. Kindl a M. Černý. Vyvrcholením dopoledne opět bylo očekávané pasování vycházejících žáků.
Připomeňme si na fotografiích, jak jim to slušelo a přejeme jen samé úspěchy v dalším životě..

Fotogalerie: Pasování deváťáků 2014
9. září 2014 - Zážitková Anglie 2014
Anglie 2014 Ve dnech 26. – 30. března 2014 se 11 žáků školy, dvě bývalé žákyně a p. uč. Picková a Konopová zúčastnili poznávacího zájezdu pořádaného CK Bus Tour Foltýnovová.
Během tří dnů navštívili některé z nejznámějších památek Londýna – Tower Bridge, pevnost Tower, Houses of Parliament, Britské muzeum, Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, muzeum voskových figurín Madame Tussaud´s či stadion fotbalového klubu Chelsea. Vyhlídková plavba po Temži a pohled na Londýn z výšky na London Eye byly nezapomenutelnými zážitky. V programu zájezdu se našlo místo i na výlet do pobřežního města Brighton, kde se žáci mohli projít po známém mole nebo ochutnat nejlepší „fish and chips“ na světě. Zavítali zde také do nádherného Sea Life Centre, prezentujícího všemožné živočichy podmořského světa.
Ubytování bylo zajištěno v hostitelských rodinách, což samo o sobě bylo pro většinu účastníků velkým zážitkem. Možnost nakouknout alespoň na chvíli do života britských rodin a vyzkoušet si angličtinu v praxi se každému jen tak nepoštěstí.
Díky výborné organizaci celého zájezdu si všichni těchto pár dní užili a domů vezli kromě různých suvenýrů a bezpočtu fotografií také spoustu zážitků na celý život.

Fotogalerie: Zážitková Anglie 2014
2. září 2012:
Archiv starších zpráv je uložen zde.
ZŠaMŠ Bělá nad Radbuzou, Pavlovická 352, 34526 Bělá nad Radbuzou. Email: zs@belanr.cz, tel: +420379495231