Osada Železná aneb nejen o svaté Barboře

Železná - kdysi městečko, dnes spíše osada, ale také místo se zajímavou historií a s kostelem (kaplí?) zasvěceným svaté Barboře. Ta prý žila někdy v letech 235 až 313 a patřila k prvním ještě tajným křesťanům. Za její víru ji sťal její vlastní otec a pak byl zasažen bleskem. Od 9. století se její životní příběh rozšířil mezi křesťany a ona sama byla vzývána jako ochránkyně před bleskem a také jako patronka horníků a později i dělostřelců. A proč jí byl zasvěcen kromě kostela ve Všekarech i kostel v Železné? I v Železné (Eisendorfu) žili nejméně už od 16. století horníci a ctili svoji patronku. V okolních lesích se kutala železná ruda, ale později se zdejší obyvatelé živili nejen jako zemědělci a lesní dělníci, ale i jako skláři. V okolí hlavně v 2. polovině 18. století prožívalo svůj rozkvět několik skláren - Eisendorfská huť (viz Zdeněk Procházka: Sklářství v Českém lese) snad už v roce 1591, Zelená huť, Bílá a Františčina – z počátku 18. století - dnes už jen neznatelné ruiny v okolních lesích. A jak do Železné dnes? Přece přes Bělou nad Radbuzou. A ze Železné přes Tillyho šance do bavorského Eslarnu a dál do Evropy. Teď už bez celníků a pasů.

A samotná Železná? Pro tu jsou kritická tři období a také místo, kde se nachází. První písemná, v zemských deskách doložená zpráva, je z roku 1591, v Čechách tehdy vládl Vladislav Jagellonský a země byla stavovskou monarchií - panovala tu i náboženská svoboda (i v Železné byl protestantský pastor). Železná byla součástí královského panství, spravovaného z hradu Přimda (tedy stejně jako Bělá). Ale situace se změnila na začátku století sedmnáctého. Panství Přimda se rozpadlo, tedy bylo rozprodáno, a ze Železné se stal samostatný statek. První majitel zde dokonce nechal vybudovat zámek (Jan Tomáš Valdfogel), krutě se tu podepsala 30letá válka (1618 - 1648), kdy různá vojska devastovala i tento kraj (např. císařský maršál Tilly - viz na hranicích s Bavorskem Tillyho šance). Za dalších majitelů - Lamingenové, Cukrové z Tamfeldu, Kocové z Dobrše - se Železná docela rozvíjí. V roce 1905 byla dokonce povýšena na markt - městys. Katastrofa přišla v roce 1908. To už byla v Železné škola, poštovní stanice i celnice. Ale pak neznámý žhář 15. června zapálil. Vyhořelo 58 usedlostí, zřítila se kostelní věž i s třemi zvony. Rodiny byly početné, vícegenerační. Vyhořely nejen grunty, ale i chalupy. K. Liebscher uvádí, že bez střechy zůstalo 115 rodin a 600 duší.

Po První světové válce se Železná zase vzpamatovala. Po Druhé už tolik ne. Rok 1930 174 domů a 1 138 lidí - rok 1950 250 lidí. A rok 2010? To už je historie zcela nová a má svoje přímé pamětníky. 
Snad je nestraší čert, který s hrabětem (kterým, to už pověst neříká) objíždí zdejší rybník? 

Mgr. Marie Špačková

Datum vložení: 15. 5. 2019 22:09
Datum poslední aktualizace: 15. 5. 2019 22:09
Autor: Správce Webu

Mohlo by Vás zajímat

Aktuální počasí

dnes, pátek 26. 4. 2024
skoro jasno 13 °C 0 °C
sobota 27. 4. jasno 17/4 °C
neděle 28. 4. jasno 20/5 °C
pondělí 29. 4. slabý déšť 20/9 °C

Monitorování počasí a stavu vody na Radbuze