Současnost

První písemná zmínka o Bělé pochází z Kosmovy kroniky. Rozvoj Bělé určovala její poloha na jedné ze středověkých obchodních cest z Horšovského Týna do Bavor.

V druhé polovině 20. století došlo k tzv. dosídlení regionu. Mnoha zdejším lidem poskytlo zaměstnání zemědělství. Na počátku 60. let byl dán do provozu rozsáhlý areál výrobního družstva Kovo Bělá nad Radbuzou a rostoucí počet zaměstnanců si vyžádal řešení bytové a později také školské otázky. Postupně byly vybudovány bytové domy ve 2 sídlištích a v roce 1976 byla otevřena nová škola. Bývalá školní budova byla předělána na Dům s pečovatelskou službou.

V roce 1964 Bělá nad Radbuzou získala titul Města.

V 90. letech byly v Bělé nad Radbuzou a v Železné postaveny čistírny odpadních vod, do Bělé byl přiveden zemní plyn. I po roce 2000 pokračuje bytová výstavba - budova nových kasáren byla zrekonstruována na 52 bytových jednotek, ke starší budově Domu s pečovatelskou službou bylo přistavěno deset nových bytů (bungalovů). V Bělé vzniklo výjezdové stanoviště Záchranné zdravotnické služby. V areálu Základní školy je nové víceúčelové hřiště s umělým travnatým povrchem fotbalového hřiště, s tenisovými a volejbalovými kurty, tartanovou atletickou dráhou a skokanskými sektory. Sportoviště má umělé osvětlení. V Železné byl obnoven bývalý zámecký park a zpřístupněna obora.

Bělá a celé její okolí nabízí příznivé podmínky milovníkům turistiky. Až do počátku 90. let 20. století ležela velká část území na Bělsku v hraničním pásmu, kam nebyl volný přístup, a díky tomu si zachovala zdejší příroda svůj půvab a krásu. Dříve opomíjené území „na konci světa“ je dnes protkáno cyklistickými trasami, které prochází lesnatým terénem téměř nedotčenou přírodou.

město  město  foto  Pleš2

Památky

"Pattonovi duchové" - o mimořádné vojenské akci za 2.světové války

TOUJOURS PRET ! ALWAYS READY ! VŽDY PŘIPRAVEN !

Barokní most přes Radbuzu

Byl postaven kněžnou Metternichovou zřejmě v letech 1723 – 1725 podle vzoru pražského Karlova mostu. Má 8 oblouků a nese šest barokních soch svatých. Jsou to Panna Marie Neposkvrněná, sv. Michael, sv. Václav, sv. Jan Nepomucký, sv. Erasmus a sv. Antonín z Padovy. Most byl dopravní stavbou i kultovním místem, konaly se na něm pouti, sloužily pobožnosti.

Barokní most přes Radbuzu

Farní kostel Panny Marie Sedmibolestné, Bělá nad Radbuzou

V letech 1696-97 byla v Bělé postavena kaple Bolestné Matky Boží. Ta však brzy nestačila a proto byla postupně rozšiřována, jak připomíná letopočet 1721 na vstupním portále.

Farní kostel Panny Marie Sedmibolestné, Bělá nad Radbuzou

Kocovy kameny

Kocovy kameny jsou ojedinělé kamenné památky nedaleko Bělé nad Radbuzou.

Kocovy kameny

Kostel Nalezení svatého Kříže v Újezdě Svatého Kříže

Založení kostela pravděpodobně inspirovali mniši, kteří podle pověsti sídlili na Černém vrchu. Snad to byli misionáři, kteří přišli z jihozápadu šířit křesťanství na území osídlené Slovany. Když pak měli přesídlit do nově založeného kláštera na Pivoni, dali v místech dnešního kostela vykopat základy pro svatyni, sloužící zdejšímu kraji. Podle pověsti byl při kopání jeho základů nalezen železný kříž. Mniši jej dali poslat papeži a do věže kostela zazdili kříž kamenný, který stával u jejich poustevny.

Kostel Nalezení svatého Kříže v Újezdě Svatého Kříže

Odhalená historie - pietní místo v Růžově

V místech, kde nyní prodléváte, můžete spatřit torzo budovy jednoho z venkovských stavení dnes zaniklé obce Rosendorf (Růžov). Původní místní název byl Rosengarten (Růžová zahrada). Na jednom ze základových kamenů byla v dubnu 2006 slavnostně odhalena pamětní deska, která má připomínat tragickou smrt dvou amerických vojáků při osvobozování naší vlasti na samém závěru druhé světové války. Za slunečného a teplého počasí je zde příjemně, za mlhavého a deštivého je okolní krajina naopak pochmurná a působí skličujícím dojmem.Domnívám se, že zde kdysi kvetly růže, což zajisté dalo podnět i k názvu obce. Dnes zde můžeme spatřit jen květy na věncích či kyticích položených při vzpomínce u pamětní desky. Ztráta lidského života ve válce je vždy tragická. A to bez rozdílu u obou válčících stran. Pro nás je však ztráta životů padlých amerických vojáků prioritní, protože to byli právě oni, kteří přinesli svobodu naší vlasti od nadvlády a poroby fašistického Německa.

Osada Železná aneb nejen o svaté Barboře

Železná - kdysi městečko, dnes spíše osada, ale také místo se zajímavou historií a s kostelem (kaplí?) zasvěceným svaté Barboře. Ta prý žila někdy v letech 235 až 313 a patřila k prvním ještě tajným křesťanům. Za její víru ji sťal její vlastní otec a pak byl zasažen bleskem. Od 9. století se její životní příběh rozšířil mezi křesťany a ona sama byla vzývána jako ochránkyně před bleskem a také jako patronka horníků a později i dělostřelců. A proč jí byl zasvěcen kromě kostela ve Všekarech i kostel v Železné? I v Železné (Eisendorfu) žili nejméně už od 16. století horníci a ctili svoji patronku. V okolních lesích se kutala železná ruda, ale později se zdejší obyvatelé živili nejen jako zemědělci a lesní dělníci, ale i jako skláři. V okolí hlavně v 2. polovině 18. století prožívalo svůj rozkvět několik skláren - Eisendorfská huť (viz Zdeněk Procházka: Sklářství v Českém lese) snad už v roce 1591, Zelená huť, Bílá a Františčina – z počátku 18. století - dnes už jen neznatelné ruiny v okolních lesích. A jak do Železné dnes? Přece přes Bělou nad Radbuzou. A ze Železné přes Tillyho šance do bavorského Eslarnu a dál do Evropy. Teď už bez celníků a pasů.

Zaniklé obce

jako historický a krajinotvorný prvek v podhůří Českého lesa u Bělé nad Radbuzou

Mohlo by Vás zajímat

Aktuální počasí

dnes, čtvrtek 12. 9. 2024
déšť 11 °C 7 °C
pátek 13. 9. déšť 10/6 °C
sobota 14. 9. prudký déšť 10/5 °C
neděle 15. 9. déšť 13/6 °C

Monitorování počasí a stavu vody na Radbuze